گردش مالی موسیقی پاپ بیش از 2 برابر سینمای ایران است. تنها در 5 سالن بزرگ پایتخت 500 کنسرت موسیقی پاپ طی سال 1392 برگزار شده و سیروان خسروی در تهران 28 کنسرت اجرا کرده است. سال 92 سال خوش آوازخوانان بوده است حتی اگر خودشان انکار کنند

روزنامه هفت صبح:
گردش مالی موسیقی پاپ بیش از 2 برابر سینمای ایران است. تنها در 5 سالن بزرگ پایتخت 500 کنسرت موسیقی پاپ طی سال 1392 برگزار شده و سیروان خسروی در تهران 28 کنسرت اجرا کرده است. سال 92 سال خوش آوازخوانان بوده است حتی اگر خودشان انکار کنند.

روزهای شلوغ کنسرت های موسیقی در راه است و اکثر خوانندگان پاپ و سنتی مطرح در این یک ماه پایانی سال انبوهی از کنسرت ها را برای طرفدارانشان برگزار خواهند کرد. در روزهایی که کوچکترین اتفاق در مهجورترین فیلم با واکنش های شدید در محافل مختلف روبرو می شود، در حوزه به ظاهر ملتهب موسیقی اوضاع بر وفق مراد سرمایه گذاران است. شاید برایتان باورنکردنی باشد که تنها در پنج سالن اصلی شهر تهران در طول سال 92، 500 کنسرت پاپ و احیانا موسیقی برگزار شده است! تنها در پنج سالن برج میلاد، نمایشگاه بین المللی، برج آزادی، اریکه ایرانیان و تالار وحدت!

این در حالی است که ده ها سالن کوچکتر در گوشه کنار تهران در طول سال کنسرت موسیقی برگزار می کنند که در این آمار لحاظ نشده اند. تازه در نظر بگیرید که در ماه های رمضان، محرم و صفر این کنسرت ها قطع یا به حداقل خود می رسند و همینطور در دیگر ایام عزاداری. شاید در این صورت متوجه شوید که موسیقی پاپ درایران از چه رشد حیرت انگیزی برخوردار بوده و چگونه به یک تجارت بزرگ بدل شده است.

ترافیک کنسرت ها به اندازه ای زیاد است که اگر طرفدار چند خواننده متفاوت باشید باید روزهای زیاد و البته پول های بی شماری را برای شرکت در کنسرت ها بگذارید و از برگزاری این تعداد کنسرت در یک فاصله زمانی محدود سرگیجه بگیرید. این اوضاع را مقایسه کنید با سینمای پرخرجمان که گیشه های خالی محصول نهایی آن شده و تنها روز رایگان سینما توانست تماشاگران را به سمتس الن های نقره ای جذب کند.

500 کنسرت، 30 میلیارد تومان فقط در تهران - تصویر 1

همه این موارد به سوژه تبدیل شد تا حساب و کتاب کنیم که چه تعداد کنسرت از اول فرویدین ماه تا پایان اسفند ماه برگزار شده وگردش مالی این کنسرت ها چه مقدار بوده است. نتایج حیرت انگیز بود! با احتساب کنسرت های باقی مانده در یک ماه آینده، چیزی نزدیک به 500 اجرا فقط در تهران طی سال 92 برگزار و سالن های کشور به صورت میانگین شاهد برگزاری کنسرت در هر روز بوده اند. رقمی که در صورت دسترسی به همه منابع و آمارها مطمئنا بیش از اینها خواهدشدو ما در حساب و کتاب خود، بسیاری از کنسرت های کوچک برگزار شده در تهران و همچنین تمام کنسرت های شهرستان ها را لحاظ نکردیم. در سال 92 «سیروان خسروی» برنده بلامنازع کنسرت های تهران بود که با 28 اجرا در صدر تعداد کنسرت های برگزار شده قرار دارد که با توجه به کنسرت های فراوان برگزار شده توسط این خواننده در شهرستان ها، باید لقب پرکارترین خواننده ایران در سال 92 را به او اختصاص دهیم.

گردش مالی 30 میلیارد تومانی

برای آن که متوجه شویم میزان گردش مالی کنسرت های برگزار شده چقدر بوده و مردم چه میزان بلیت کنسرت در سال 92 خریداری کرده اند، 500 کنسرت اجرا شده در تهران را مبنا قرار دادیم. سالن های برج میلاد، نمخاشگاه بین المللی و اریکه، سه سالن اصلی برگزاری کنسرت ها هستند و تالار وحدت، برج آزادی و ... نیز شاهد برگزاری کنسرت های بی شمارتی بودند.

با توجه به ظرفیت متفاوت سالن های نام برده شده، میانگین ظرفیت سالن ها را هزار نفر فرض کردیم. قیمت بلیت ها هم معمولا از 30 تا 100 هزار تومان متفاوت است و به همین دلیل میانگین قیمت بلیت ها را نیز 60 هزار تومان در نظر گرفتیم. با این فرضیات در سال 92 حدود 30 میلیارد تومان بابت خرید بلیت کنسرت ها توسط علاقمندان موسیقی هزینه شده است! رقمی که سینمای عریض و طویل ما با اغماض حدود نصف آن در سال 92 به دست آورده است.

سیروان؛ رکورددار بیشترین اجرا

نگاهی به آمار کنسرت های برگزار شده نشان می دهد که سیروان خسروی در سال 92 در حدود 28 اجرا در تهران داشته و رتبه اول را به خود اختصاص داده است. پس از او محسن یگانه با 22 اجرا رتبه دوم را به خود اختصاص داده و بابک جهانبخش نیز با 21 اجرا در رتبه سوم قرار دارد. البته یک نکته را نباید از نظر دور داشت که اکثر کنسرت های بابکجهانبخش در سالن اریکه ایرانیان برگزار شده که نسبت به سالن های دیگر، جمعیت کمتری را پوشش می دهد.

رتبه چهارم از نظر تعداد اجرا به مازیار فلاحی اختصاص دارد که در حدود 20 اجرا داشته. نگاهی به تعداد کنسرت های برگزار شده در فصول مختلف سال نشان می دهد که ماه مهر پر رونق ترین فصل اجرای کنسرت ها بوده و در حدود 79 اجرا در این ماه برگزار شده است. البته باز هم تاکید می شود که این آمارتها حدودی است و برخی کنسرت های کوچک و همچنین شهرستان ها در آن لحاظ نشده است.

ماه

تعداد کنسرت برگزار شده

فروردین

-

اردیبهشت

49

خرداد

5

تیر

18

مرداد

26

شهریور

77

مهر

79

آبان

50

آذر

1

دی

51

بهمن

44

اسفند

74

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه