پزشک آنلاین | بهداشت دهان و دندان در دوران بارداری - قسمت دوم - تصویر 1

4- اگر باردار بودیم و نیاز به معاینه رادیوگرافی دندان داشتیم چه کار کنیم ؟
ممکن است برای درمان دندان و یا یک اورژانس دندانپزشکی که نمی توان تا بعد از به دنیا آمدن نوزاد صبر کرد رادیوگرافی مورد نیاز باشد . عفونتهای دندانی درمان نشده خطر ابتلا جنین را دربرخواهد داشت و ممکن است درمان دندان برای حفظ سلامت مادر و نوزاد ضروری باشد . تابش اشعه ایکس به دندان بسیار کم است . با این حال برای به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض اشعه باید احتیاط به عمل آید . روپوش سربی قرار گرفتن شکم در معرض اشعه را به حداقل می رساند وباید هنگامی که هر رادیوگرافی از دندان گرفته می شود استفاده شود . گردنبند سربی می تواند از تیروئید در برابر اشعه محافظت کند . استفاده از گردنبند تیروئید سربی برای زنان باردار و کودکان توصیه میشود .

5- آیا حاملگی بر لثه اثرگذار است ؟
در طول بارداری ، سطح هورمون بدنتان ، بطو رقابل توجهی افزایش می یابد . التهاب لثه ، به ویژه در طول ماه هشتم بارداری ، ممکن است باعث شود لثه ها قرمز وپف کرده به نظر برسد ویا موجب خونریزی لثه به هنگام مسواک زدن شود . این حساسیت یک واکنش شدید به پلاک است که در اثر افزایش سطح پروژسترون در بدن شما ایجاد می شود . دندانپزشک شما ممکن است توصیه کند که درطول سه ماهه دوم ویا اوایل سه ماهه سوم دفعات مسواک زدن خود را بیشتر کنید که از بروز مشکل پیشگیری شود .

6- تومورهای بارداری چه هستند ؟
گاهی اوقات رشد بافت لثه ، در طول سه ماهه دوم ظاهر می شود که "تومور حاملگی" نامیده میشود .این رشد موضعی وتورم معمولا بین دندان هاست ومربوط به پلاک زیادی است که به آسانی خونریزی می کنند وبا رنگ قرمز سطحی شبیه توت مشخص هستند آنها اغلب پس از تولد نوزاد با جراحی قابل برداشته شدن است . اگر تومور حاملگی داشتید به دندانپزشک خود مراجعه کنید . حفظ سلامت دهان ودندان در دوران بارداری مهم است . اگر متوجه هر گونه تغییری در دهان خود در دوران بارداری شدید، به دندانپزشک خود نشان دهید .

7- برای سالم نگه داشتن دهان در دوران بارداری چه کار کنیم ؟
برای کمک به جلوگیری از پوسیدگی دندان وبیماری لثه ، پلاک دندانهای خود را به طور کامل دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید حذف کنید . مطمئن باشید که هر روز بین دندان هایتان با نخ دندان یا پاک کننده های بین دندانی تمیز شده است . از دندانپزشک یا متخصص بهداشت خود بخواهید که چگونگی درست مسواک زدن ونخ دندان کشیدن را به شما نشان دهد . در هنگام خرید محصولات مراقبتی دهان به استاندرد وموثر بودن آن توجه کنید .

مطالب مرتبط :

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه