فارس: پرده گوش، پرده نازکی است که در انتهای مجرای خارجی گوش به سمت داخل قرار گرفته است و در کنار پرده گوش استخوانچه‌ها و گوش میانی قرار دارد. رضا چایچیان جراح و متخصص گوش و حلق و بینی به اهمیت پرده گوش و نقش آن در انعکاس صدا اشاره کرد و گفت: در کنار پرده گوش، سه استخوانچه به صورت سریال‌وار به هم متصل هستند و این استخوانچه‌ها مسئولیت انتقال صدا را به عهده دارند. چایچیان ادامه داد: صدا به صورت فرکانس پرده گوش را تکان می‌دهد و پرده گوش با تکان خوردن، استخوانچه‌ها را به توالی تکان می‌دهد و حرکت ...

فارس: پرده گوش، پرده نازکی است که در انتهای مجرای خارجی گوش به سمت داخل قرار گرفته است و در کنار پرده گوش استخوانچه‌ها و گوش میانی قرار دارد.

شایع‌ترین علت پاره شدن پرده گوش کودکان چیست؟

رضا چایچیان جراح و متخصص گوش و حلق و بینی به اهمیت پرده گوش و نقش آن در انعکاس صدا اشاره کرد و گفت: در کنار پرده گوش، سه استخوانچه به صورت سریال‌وار به هم متصل هستند و این استخوانچه‌ها مسئولیت انتقال صدا را به عهده دارند.

چایچیان ادامه داد: صدا به صورت فرکانس پرده گوش را تکان می‌دهد و پرده گوش با تکان خوردن، استخوانچه‌ها را به توالی تکان می‌دهد و حرکت مثلث‌وار استخوانچه‌ها، صدا را به گوش داخلی منتقل می‌کند تا اینکه فرکانس ورودی تبدیل به جریان عصبی شده و شنیده شود.

متخصص گوش و حلق و بینی به اهمیت پرده گوش و تأثیر آن در شنوایی و کم‌شنوایی افراد اشاره کرد و گفت: هر چیزی که باعث شود پرده گوش آسیب ببیند، سوراخ یا دچار التهاب شود به سنگینی گوش منجر می‌شود.

جراح گوش و حلق و بینی ادامه داد: اگر پرده گوش سوراخ شود عمل تکان ��وردن پرده آن مختل می‌شود، بنابراین باید صداهای ورودی با فرکانس دیگری وارد شود تا بتواند پرده سوراخ شده را تکان دهد که در ادامه استخوانچه‌ها نیز حرکت کنند و عمل شنیدن به وجود بیاید.

چایچیان گفت: هر وسیله‌ای که باعث بسته شدن مجرای گوش خارجی از لاله گوش تا پرده گوش شود باعث سنگینی گوش می‌شود.

وی جرم گوش را باعث سنگینی گوش دانست و ادامه داد: دستکاری گوش وارد شدن جسم خارجی و ضربه می‌تواند به پرده گوش آسیب وارد سازد.

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی، سیلی، مشت، ضربه محکم به گوش، شیرجه محکم درون آب، تصادف، عدم درمان سرماخوردگی ساده و سینوزیت مزمن را از عمده عواملی دانست که به پرده گوش صدمه وارد می‌کند.

وی تصریح کرد: عفونت مکرر گوش بیشترین نقش را در پاره شدن پرده گوش دارد و در کودکان نیز شایعترین علت پاره شدن پرده گوش، بزرگ بودن لوزه‌ها به خصوص لوزه سوم است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه