نوشیدنی‌هایی مصنوعی( آب میوه‌های آماده)

استفاده از آب میوه‌های تازه و طبیعی بسیار مفیدتر از آب میوه‌های آماده، به خصوص برای کودکان می‌باشد.
 

امروزه با ترویج نادرست مواد غذایی مخصوصاً‌ نوشیدنی‌هایی که ترکیبات نامشخص و غیر مجاز شیمیایی و مصنوعی دارند می‌توان گفت که جوانان امروز از سلامت کاملی برخوردار نیستند. به عنوان مثال انواع نوشابه‌های گازدار، نوشابه‌های انرژی‌زا، آب میوه‌های آماده و‌ پودر شربت‌ها هیچ کدام از مواد مغذی لازم برخوردار نیستند و می‌توانید با استفاده از آب میوه‌های طبیعی تازه و شیر جایگزین خوبی برای تأمین نیازهای بدن پیدا کنید.
 
نوشیدنی‌های مصنوعی نظیر آب میوه‌های آماده که امروزه در طعم‌های مختلف و در بسته‌بندی‌های گوناگون با ترکیباتی نظیر آب، شکر، اسانس و مواد نگهدارنده شیمیایی عرضه می‌شوند، باعث رساندن انرژی اضافی به بدن می شوند.
 
به طور کلی آب میوه‌های طبیعی و تازه دارای مواد مغذی مانند کلسیم ، آهن و ویتامین‌های A، C و B1 هستند که برای رشد و نمو و انجام فعالیت‌های ضروری بدن لازم می باشند.
 

استفاده از آب میوه‌های تازه و طبیعی به خصوص برای کودکان بسیار مفیدتر از آب میوه‌های آماده می‌باشد، زیرا به جرأت می‌توان گفت که همه آنها از ترکیباتی نظیر آب و قند تهیه می‌شوند و مواد مغذی ندارند؛ به طوری که یک بسته آب میوه آماده حاوی تقریباً 228 کالری و یک بطری نوشابه 159 کالری انرژی است، در حالی که سه چهارم لیوان آب سیب حاوی 60 کالری انرژی می‌باشد، بنابراین آب میوه‌های آماده علاوه بر این که فاقد بسیاری از فواید میوه‌های کامل می‌باشند، دارای کالری زیاد بوده و باعث بروز چاقی در افراد می‌شوند.
 
علاوه بر آب میوه، فرآورده‌های دیگری نیز به نام پوره و نکتار وجود دارد که گاهی نکتار با آب میوه اشتباه می‌شود.
 
پوره در واقع قسمت‌ گوشتی میوه است که پس از جدا شدن هسته، دم و پوست به صورت له شده در می‌آید. در تولید پوره معمولاً‌ ابتدا میوه خرد و گرم می‌شود. سپس از داخل فیلترهای توری عبور می‌کند و گوشت میوه به صورت خمیر یکنواختی درمی‌آید.
 
نکتار یک نوشیدنی است که از اضافه کردن آب، شکر، اسانس و افزودنی‌های دیگر همراه با مقداری پوره ی میوه به دست می‌آید که با آب میوه‌های طبیعی تفاوت دارد.
 
در حال حاضر آب میوه‌های آماده به صورت بسته‌بندی در بطری‌های شیشه‌ای یا فلزی، پلاستیکی، پاکتی و انواع پودری آن در پاکت‌های آلومینیومی چند لایه در طعم‌ها و نام‌های مختلف در بازار به چشم می‌خورد.
 
این گونه آب میوه‌ها با شرکت‌های تولیدی متفاوت که روز به روز تعداد آنها افزوده می‌گردد، از ترکیباتی نظیر آب، شکر، اسید سیتریک، ویتامین C به عنوان مکمل، نگهدارنده، رنگ، اسانس و مواد افزونی دیگر تولید می‌شوند. در این میان اکثر والدینی که فرصت کافی برای تهیه آب میوه‌های تازه و طبیعی ندارند، از آب میوه‌های آماده برای کودکان خود استفاده می‌کنند.
 
ولی تحقیقات نشان داده که این آب میوه‌ها در بسیاری از موارد نه تنها فرق چندانی با نوشابه‌های معمولی ندارند، بلکه ویژگی‌های تغذیه‌ای و ویتامینی یک آب میوه طبیعی را نداشته و به علت مقدار شکر بالای به کار رفته در آنها، سلامت افراد را با بیماری‌هایی نظیر چاقی، فشار خون و دیابت به خطر می‌اندازند.
 
بر این اساس افراد چاق و بیماران دیابتی باید قبل از نوشیدن آب میوه به مواد تشکیل ‌دهنده آن توجه نمایند و فقط از آب میوه‌هایی که به طور طبیعی تهیه شده‌اند استفاده کنند، چرا که قند پنهان موجود در این گونه نوشیدنی‌ها برای مبتلایان به دیابت بسیار خطرناک است.
 
هشدارهایی درباره ی نوشیدنی‌های آماده :
از مصرف نوشیدنی‌هایی که دارای بوی نامطبوع می‌باشند، خودداری کنید.
 
از خرید آب میوه‌های خارجی که فاقد برچسب فارسی می‌باشند، خودداری کنید.
 
به تاریخ تولید، انقضا و شماره پروانه‌ ی ساخت و علامت استاندارد و نیز ترکیبات مندرج روی بسته‌ بندی توجه کنید.
 
از خرید آب میوه‌های باز خودداری کنید، زیرا هیچ گونه نظارتی روی تهیه ی این آب میوه‌ها صورت نمی‌گیرد.
 
هیچ گاه از آب میوه‌های خانگی پرهیز نکنید، چون از ارزش غذایی بیشتری برخوردار هستند و از تازگی و سلامت آن آگاهی دارید.پایگاه فرهنگی تفریحی ایران ناز

جهت عضویت در سایت ایران ناز کلیک کنید

جهت عضویت در سایت ایران ناز کلیک کنید

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه