ملانوم یه نوع کمتر شایع اما جدی تر از سرطان پوسته که در بیش از ۶۸۰۰۰ آمریکایی هرساله تشخیص داده شده.

ملانوم یه نوع کمتر شایع اما جدی تر از سرطان پوسته که در بیش از ۶۸۰۰۰ آمریکایی هرساله تشخیص داده شده. ۴۸۰۰۰ نفر بقیه با فرم اولیه بیماری تشخیص داده شدن که شامل تنها لایه سطحی پوست میشه. ملانوم از سلول هایی که رنگدانه های پوستو فراهم میکنن، بوجوجود میاد.
خطر ابتلا به ملانوم بالاتره اگه یکی از اعضای خونوادتون سرطان پوست داشته باشن یا خودتون قبلا سایر سرطانهای پوستو تجربه کرده باشین.یه عامل خطر عمده برای ملانوم، داشتن تعداد زیادی خال، یا داشتن خال تخت بزرگ به شکل نامنظمه. آفتاب سوختگی به ویژه در دوران کودکی ممکنه خطر ابتلا به ملانوم رو افزایش بده.
کرامر میگه: اگه شما در گذشته سرطان پوست داشتین، پس شما در معرض خطر بالا برای ابتلا به سرطان پوست خواهین بود. در طول دراز مدت، میزان بالایی از ضایعات جدید در حال توسعه وجود داره.
یکی از عوامل مهم و موثر بر سلامت پوست، ژنتیکه که تعیین کننده میزان رنگدونه های پوستتونه. کاتز میگه: این بر میزان حفاظت شما از نور طبیعی خورشید تاثیر میذاره. اگرچه مردم با پوست تیره تر در معرض خطر کمتری برای آسیب های مربوط به خورشید و بیماری قرار دارن، مردم از همه نژادها و هرنوع رنگ پوستی میتونن به سرطان پوست دچار بشن.
جهش های ژنتیکی نسبت به شروع ملانوم در افراد خاصی کمک میکنه. کاتز میگه: سرطان پوست غیر ملانوم در آمریکایی های آفریقایی تبار، مردم شرق میانه و یا حتی آسیایی از شرق نزدیک خیلی کم پیدا میکنین.
بهترین راه برای حفظ سلامت پوست و پیشگیری از سرطان پوست، محدود کردن قرار گرفتن در معرض آفتابه. از بودن زمان طولانی در مقابل نور خورشید دوری کنین و بیشتر در سایه باشین نه در نور مستقیم خورشید. پوشیدن لباسهای محافظ و عینک آفتابی، استفاده از کرم ضد آفتاب به ویژه در ساعات ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر مهمه که در اون زمان اشعه خورشید بیشترین شدتشو داره.
کرامر میگه: زمان شروع محافظت از اشعه خورشید هنگام بزرگسالی نیست، بلکه سالها قبل باید شروع کنین. پیام به پدران و مادران اینه که الان زمان شروع محافظت از کودکان خودتون در برابر آسیب های پوستی در اثر تماس بیش از حد خورشید، وقتی که کودکتون در حال پرورش عادات قرار گرفتن در معرض آفتابه. در بین دیگر عادات محافظت از پوست، آموزش به کودکان ونوجوونا برای جلوگیری از استفاده از تخت های برنزه هست.
ضد آفتاب های با برچسب فاکتور محافظت در برابر خورشید ( SPF ) مثلا ۱۵، ۳۰ یا ۵۰ اومده. کرم های ضد آفتاب با SPF 15 به این معنیه که آفتاب سوختگی شما رو ۱۵ برابر طولانی تر میکنه نسبت به زمانی که بدون کرم هستین. کرم های ضد آفتاب با SPF 30 به این معنیه که آفتاب سوختگی رو ۳۰ برابر طولانی تر میکنن.

قرار گرفتن در معرض نیمه تاریک خورشید ( بخش دوم )

اثربخشی ضد آفتابها توسط عوامل متعددیه. مواد تشکیل دهنده فعال در کرم های ضد آفتاب میتونه در طول زمان تجزیه شه بنابراین لازمه تاریخ انقضا بر روی ظرف بررسی بشه. مقدار کرم ضد آفتاب و چگونگی استفاده از اون به محافظت از خورشید تاثیر میذاره. عرق کردن و زمانی که در آب هستین هم میتونه تاثیر کرم های ضد آفتاب رو کاهش بده.
برخی لز مردم خورشیو به عنوان یه منبع ویتامین D درنظر میگیرن اما فقط یه زمان کوتاهی خورشید به عنوان منبع ویتامین D مناسبه. کاتز میگه: شما برای قرار گرفتن در معرض نور خورشید مدت زمان کمی نیاز دارین– چیزی حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در روز برای پشت دست ها، بازوها، و صورتتون کافیه.
عوامل متعددی مثل روزهای ابری و یا داشتن پوست تیره رنگ میتونه مقدار ویتامین D پوست شمارو کاهش بده. اما شما میتونین ویتامین D رو از غذاها یا مکمل های غذایی نیز دریافت کنین. با مشاور بهداشت و درمان خودتون درباره اینکه آیا شما باید مکمل های ویتامین D رو مصرف کنین یا نه، مشورت کنین.
برای محافظت از پوستتون در برابر چین و چروک زودرس، آسیب و بیماری مدت زمان محدودی در مقابل نور خورشید باشین. کاتز میگه: هوشمند بودن در نور خورشید چیز خوبیه. و اگه شما یه علامت مشکوک روی پوستتون دیدین، کرامر هشدار میده که لازمه معاینه بشین.

منبع: نوین زی

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه