مردم از خورشید در حد پرستش لذت میبرن. نور خورشید برای بسیاری از موجودات زنده ضروریه. اما نور خورشید از یه طرف هم خطرناکه. میتونه پوستتون و حتی چشماتونو آسیب بزنه.

مردم از خورشید در حد پرستش لذت میبرن. نور خورشید برای بسیاری از موجودات زنده ضروریه. اما نور خورشید از یه طرف هم خطرناکه. میتونه پوستتون و حتی چشماتونو آسیب بزنه. خبر خوب اینه که راه های ساده ای برای محافظت بدنتون در مقابل تخریب نورهای خورشید وجود داره و هنوزم میتونین از اثرات سالم خورشید لذت ببرین.
بدنه ما برای استفاده مناسب از نور خورشید ساخته شده. نور خورشید کمک میکنه که الگوهای خواب ما در مسیر صحیح قرار بگیره بنابراین ما میتونیم در طول روز بیدار بیدار بمونیم و خواب کامل در شب داشته باشیم. دریافت نور کم خورشید بخصوص تو ماههای زمستون میتونه باعث ترک برخی از افراد مستعد مبتلا به شکلی از افسردگی به عنوان اختلال خلقی فصلی بشه. نور خورشید کمک میکنه پوستمون ویتامین D که برای عملکرد طبیعی استخوان و سلامت مورد نیازه، به دست بیاره. با این حال نور خورشید باعث آسیب هم میتونه بشه.
نور خورشید به عنوان ترکیبی از اشعه های مرئی و نامرئی و امواج به زمین سفر میکنه. امواج بلند مثل امواج رادیویی برای مردم بی ضرره. اما امواج کوتاهتر مثل اشعه ماورای بنفش میتونه مشکلاتی رو ایجاد کنه. طولانی ترین اشعه های ماورای بنفش که به سطح زمین میرسه اشعه UVA نامیده میشه . کوتاه ترین اونا اشعه UVB نامیده میشه.

قرار گرفتن در معرض نیمه تاریک خورشید ( بخش اول )
بیش از حد قرار گرفتن در معرض اشعه UVB میتونه منجر به آفتاب سوختگی بشه. اشعه UVA عمیق تر از اشعه UVB به داخل پوست نفوذ میکنه اما هردو میتونن سلامت پوست شما رو تحت تاثیر قرار بدن. هنگامی که اشعه UV وارد سلول های پوست میشه، اونها فرآیندهای ظریف رشد و ظاهر پوستتونو تحت تاثیر قرار میدن.
در طول زمان، قرار گرفتن در معرض این اشعه باعث کاهش انعطاف پذیری پوست میشه. گوست حتی ممکنه ضخیم و چرم مانند، چروکیده، و یا نازک مثل دستمال کاغذی بشه. دکتر بارنت کارشناس پیشگیری از سرطان در NIH میگه: هرچه در معرض آفتاب بیشتری قرار بگیرین، پوستتون دچار پیری زودرس میشه.

راه هایی برای جلوگیری و یا درمان پوستتون وجود داره. خارجی ترین لایه از پوست به طور مداوم سلول های مرده پوستتونو میپوشونه و اونها رو جایگزین میکنه. ممکنه این نوع ترمیم پوستو متوجه شده باشین اگه تا به حال آفتاب سوختگی بد رو تجربه کرده باشین. پوستتون ممکنه لایه برداری بشه اما این مسئله تو یکی دو هفته اول نرمال به نظر میرسه.
دکتر استفان کاتز، مدیر موسسه ملی آرتروز و بیماری های اسکلتی عضلانی و بیماری های پوستی میگه: وقتی که شما در معرض تابش ماورای بنفش قرار میگیرین، مرحله ای از درمان بطور مداوم در هریک از سلول های در معرض تابش ادامه پیدا میکنه. با این حال آسیب طولانی مدت به پوست شما میتونه باقی بمونه.
هرچه مسن تر میشین برای پوستتون سخت تر میشه که خودشو ترمیم کنه. با گذشت زمان، آسیب UV میتونه باعث تلفات پوست شما و بافت های پیوندی زیرین اون شه. در نتیجه پوستتون ممکنه چین و چروک و خطوط بیشتری پیدا کنه.
آسیب DNA میتونه باعث تغییرات سلول ها بشه که در نتیجه باعث سرعت رشد و تقسیم اونها میشه. این رشد میتونه به انبوهی از سلولهای اضافی به نام تومور یا ضایعه منجر بشه که ممکنه سرطانی بدخیم یا بی ضرر (خوش خیم) باشه.
سرطان پوست ممکنه برای اولین بار به نوان یه نقطه کوچیک بر روی پوست ظاهر بشه. برخی از سرطان ها به عمق بافت های اطراف میرسن. اونها همچنین ممکنه از پوست به ارگانهای دیگه ی بدن هم گسترش پیدا کنن.
هر سال بیش از دو میلیون نفر برای سرطان پوست درمان میشن: سرطان سلول سنگفرشی و سرطان سلول پایه ای. این سرطان ها در هر دو افراد مسن و جوون دیده میشه و به ندرت تهدیدکننده حیاته.

ادامه دارد…

منبع: نوین زی

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه