مواد لازم

مواد لازم برای چهار نفر

مواد لازم برای خمیر

آب ولرم: نصف پیمانه

مایه خمیر: نصف قاشق چایخوری

شکر: ۱/۴ قاشق چایخوری

نمک: ۱/۴قاشق چایخوری

شیر:۱/۴ پیمانه

روغن مایع: ۱/۴ پیمانه

آرد گندم: ۳۰۰ الی ۴۰۰ گرم

مواد لازم میانی

گوشت چرخکرده: ۳۰۰ گرم

پیاز: یک عدد

فلفل دلمه ای کوچک: یک عدد

قارچ: ۱۵۰ گرم

کرفس: یک ساقه

پنیر پیتزا: یک بسته

آویشن: نصف قاشق چایخوری

جوزهندی: ۱/۴ قاشق چایخوری

روغن، نمک و فلفل: به میزان لازم

سس کچاپ: به میزان لازم

طرز تهیه پیتزا به شکل گل

آموزش پخت پیتزا گل + آموزش خمیر پیتزا

طرز تهیه

شکر را در آب ولرم ریخته و هم می‌زنیم. مایه خمیر را روی آن پاشیده، کمی مخلوط کرده و روی ظرف را به مدت سه الی چهار دقیقه با پارچه می‌پوشانیم تا روی آن پفکی شود.

شیر، روغن و نمک را مخلوط کرده، مایه خمیر آماده شده را ریخته و از آرد به اندازه نصف پیمانه می‌ریزیم و مخلوط می‌کنیم، مابقی آرد را نیز کم‌کم ریخته تا خمیر به دست نچسبد، کل خمیر را ورز می‌دهیم یا ۱۰ ضربه می‌زنیم. در ظرفی با حجم سه برابر خمیر یک قاشق سوپخوری روغن مایع ریخته، کل ظرف را چرب می‌کنیم. خمیر را در ظرف غلتانده، روی ظرف را با پارچه پوشانده و یک ساعت در دمای آشپزخانه استراحت می‌دهیم. پیاز را خرد کرده و در روغن سرخ می‌کنیم، سپس گوشت چرخ‌کرده را به همراه نمک و فلفل تفت می‌دهیم. ساقه کرفس ریز خرد شده را افزوده و تفت می‌دهیم. فلفل دلمه‌ای و قارچ‌ها را خرد کرده و همراه با بقیه مواد تفت می‌دهیم، در انتها آویشن و جوز‌هندی را اضافه کرده و می‌گذاریم خنک شود.

خمیر را روی سطح آردپاشی شده باز کرده و به ابعاد ۳۰×۲۰ سانتی‌متر می‌بریم. روی سطح خمیر کمی سس کچاپ می‌مالیم و یک سانتی‌متر از اطراف فاصله می‌گذاریم و کمی پنیر پیتزا می‌پاشیم. مواد گوشتی خنک شده را روی آن ریخته و مجددا پنیر می‌پاشیم، کمی با دست فشار داده و آرام رول می‌کنیم. اطراف رول پیتزا را بریده (دو گوشه) تا رول مرتبی داشته باشیم و به فاصله دو سانتی‌متر می‌بریم و در قالب گرد با فاصله دو سانتی‌متر از هم می‌چینیم، یک رول هم در وسط قرار می‌دهیم. ۲۰ دقیقه استراحت می‌دهیم (با پارچه روی آن را می‌پوشانیم) کمی زرده تخم‌مرغ و زعفران دم کرده، ��وی خمیر مالیده و در صورت تمایل کنجد می‌پاشیم.

پیتزا را در فر با حرارت ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد به مدت ۲۵ الی ۳۰ دقیقه می‌پزیم و گرم سرو می‌کنیم.

خانواده سبز

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه