علایم اولیه بیماری قلبی و دیابت در افرادی که در محل کارشون استرس مزمن دارن خیلی معمولیه. یک تحقیق بریتانیایی متمرکز شده بر روی استرس کار و سندرم متابولیک ، که در واقع همون اختلالاتیه که منجر به دیابت یا بیماریهای قلبی منجر بشه.

علایم اولیه بیماری قلبی و دیابت در افرادی که در محل کارشون استرس مزمن دارن خیلی معمولیه. یک تحقیق بریتانیایی متمرکز شده بر روی استرس کار و سندرم متابولیک ، که در واقع همون اختلالاتیه که منجر به دیابت یا بیماریهای قلبی منجر بشه.

ضررهای استرس در کار برای قلب و ابتلا به دیابت

کار شما استرس زا هست یا نه؟
محققان در این بررسی ۱۰٫۳۰۰ کارمند اهل لندن رو مورد بررسی قرار دادند. در حالت دوم از اونها سوالایی در مورد استرس در کارشون و شیوه ی زندگیشون پرسیدن . همچنین اونها مورد آزمایش های متعدد پزشکی طی حدود ۱۴ سال قرار گرفتن.
برای ارزیابی هم از این کارمندان خواسته شد تا هم کار خودشون هم سطح کنترل بر کارشون و هم درجه ی حمایت از همکارانشون رو بگن. اما محققان دقت این کارمندهارو تایید نکردن و حتی برای بازدید ازین شرکت ها هم رفتن. استرس یک موضوع کاملا فردیه در نتیجه دو نفر کارمندی که یک کار در یک رشته انجام میدن میتونن ببینن که استرسشون مثل هم نیست و باهم فرق داره.

سندروم متابولیک
کسایی که استرس زیاد دارن احتمال مبتلا شدنشون به سندروم متابولیک ۲ برابر بیشتر از کساییه که استرس ندارن.
فاکتورهایی که خطر ابتلا به سندروم متابولیک رو افزایش میدن عبارتند از:

  • چاقی شکمی، دور کمر بیشتر از ۱۰۲ سانتی متر در مردان و بیشتر از ۸۸ سانتی متر برای زنان
  • تری گلیسرید بالای ۱۵۰ میلی‌گرم/ دسی‌لیتر یا بیشتر
  • پایین بودن کلسترول خوب (HDL) اینطوری که در مردان کمتر از ۴۰ میلی‌گرم/ دسی‌لیتر و در زنان کمتر از ۵۰ میلی‌گرم/ دسی‌لیتر باشد
  • فشار خون بالاتر از ۸۵/۱۳۰ میلی متر جیوه یا بیشتر
  • قند خون ناشتا بیش از ۱ گرم / دسی لیتر

برای ابتلا به سندروم متابولیک باید سه یا بیشتر ازین پارامترهارو داشه باشیم.

خطرات سلامتی
کسانی که به شدت استرس دارند آنهایی هستن که یک کار به شدت طاقت فرسا دارن ، میزان کنترلشون کمه و ۷۵% دوره ی تحصیلاتشون حمایت نشدن. به عبارتی این افراد به خاطر فشار شدید کاریشون دائم با همکاران کنارشون بازی و گفتگو میکنن! برای این افراد بیش از حد استرسی احتمال ابتلا به سندروم متابولیک بیشتره. این وضعیت تا زمانی که محققان خطرات دیگری رو برای سلامتی در نظر گرفتن تغییری نکرد : چاقی ، سیگار کشیدن ، عدم فعالیت بدنی ، مصرف الکل ، رژیم غذایی غلط ، و یا کم مصرف کردن میوه و سبزیجات.

منبع: نوین زی

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه