آش سبزی شیرازی آش های نذری شیراز است و در ماه مبارک رمضان و ایام عاشورا و تاسوعا به عنوان نذری پخته می شود. مواد لازم آش سبزی شیرازی :. گوشت سردست گوسفندی با استخوان. ۵۰۰ گرم. سبزی (تره، ترخان، شوید). ۴۰۰ گرم. نخود. ۱۰۰ گرم. عدس. ۱۰۰ گرم. لوبیا قرمز. ۱۰۰ گرم. برنج نیم دانه. ۱۰۰ گرم. پیاز. ۱ عدد. پیاز داغ. ۳ قاشق غذاخوری. نمک و فلفل سیاه و زرد چوبه و فلفل قرمز. به میزان لازم. ترخان خشک. ۲ قاشق غذاخوری. طرز تهیه آش سبزی شیرازی :. حبوبات را از شب قبل خیس می کنیم. آب حبوبات را خالی کرده و دو مرت ...

آش سبزی شیرازی آش های نذری شیراز است و در ماه مبارک رمضان و ایام عاشورا و تاسوعا به عنوان نذری پخته می شود.

روش تهیه آش سبزی شیرازی مخصوص افطار - تصویر 1

مواد لازم آش سبزی شیرازی :

گوشت سردست گوسفندی با استخوان ۵۰۰ گرم
سبزی (تره، ترخان، شوید) ۴۰۰ گرم
نخود ۱۰۰ گرم
عدس ۱۰۰ گرم
لوبیا قرمز ۱۰۰ گرم
برنج نیم دانه ۱۰۰ گرم
پیاز ۱ عدد
پیاز داغ ۳ قاشق غذاخوری
نمک و فلفل سیاه و زرد چوبه و فلفل قرمز به میزان لازم
ترخان خشک ۲ قاشق غذاخوری

طرز تهیه آش سبزی شیرازی :

حبوبات را از شب قبل خیس می کنیم.آب حبوبات را خالی کرده و دو مرتبه آب تازه روی آنها می ریزیم و با کمی نمک روی حرارت قرار می دهیم تا بپزند.

گوشت را در یک قابلمه دیگر با یک عدد پیاز و کمی زردچوبه و فلفل قرمز و یک لیتر آب روی حرارت قرار می دهیم تا گوشت نیز بپزد. برنج را نیز جداگانه می پزیم.

سبزی ها را پس از پاک کردن خرد می کنیم و کاملاً تفت می دهیم تا بپزند. پس از اینکه حبوبات کاملاً پخت، آنها را به برنج پخته و سبزی ها اضافه می کنیم. گوشت که کاملاً پخت، آن را از قابلمه در می آوریم و اس��خوان آن را جدا می نماییم و گوشت آن را می کوبیم و به همراه آبش به آش اضافه می کنیم و می گذاریم چند جوش بزند.

در یک قابلمه کوچک کمی روغن را داغ می کنیم و نیمی از پیاز داغ را به همراه کمی زردچوبه و فلفل سیاه تفت می دهیم تا بوی خامی زردچوبه گرفته شود و آن را داغ در آش در حال جوشیدن می ریزیم. ترخان را نیز خیس می کنیم و خرد می نماییم و به آش اضافه می کنیم. ⅓ از آش را در ظرف دیگری می ریزیم و آن را کاملاً می کوبیم و سپس به آش اضافه می نماییم. پس از چند جوش آش کاملاً جا می افتد و می توان آن را در ظرف مناسب کشید و با پیاز داغ تزئین نمود.

نکته ها : بهترین گوشت برای این آش گوشت گردن یا سردست می باشد. آش باید تا جایی پخته شود که مواد خوب له شده باشند، می توانید برای سهولت بیشتر بعضی از مواد آش را از شب قبل اماده کنید؛ در مراحل آخر پخت مرتب باید آش را هم بزنید، راز اصلی خوشمزه شدن و کشدار بودن این آش هم زدن آن است.

می توانید همه مواد آش را با هم خوب بکوبید.

 

برچسب ها : آش سبزی شیرازی, آش مناسب سفره های افطار, آموزش آشپزی, پخت آش سبزی شیرازی, سایت آشپزی, طرز پخت آش سبزی شیرازی, طرز تهیه آش سبزی برای ماه رمضان, طرز تهیه انواع آش برای ماه رمضان, مواد لازم برای آش سبزی شیرازی, نحوه پخت آش سبزی شیرازی
امتیاز شما به این مطلب :
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه