پزشکان هنوز در مورد اینکه چگونه می توان از سرطان سینه پیشگیری کرد مطمئن نیستند. (منظور از سرطان سینه در واقع سرطان پستان می باشد که در ایران بیشتر به عنوان سرطان سینه شناخته می شود. در ادامه ی متن منظور از تمامی سرطان سینه ها همان سرطان پستان می باشد.)

راهکارهای پیشگیری از سرطان سینه

چگونه می توان از سرطان سینه پیشگیری کرد؟

پزشکان هنوز در مورد اینکه چگونه می توان از سرطان سینه پیشگیری کرد مطمئن نیستند. (منظور از سرطان سینه در واقع سرطان پستان می باشد که در ایران بیشتر به عنوان سرطان سینه شناخته می شود. در ادامه ی متن منظور از تمامی سرطان سینه ها همان سرطان پستان می باشد.)

انجام ورزش های هوازی ممکن است بتواند تا حدودی از سرطان سینه پیشگیری کند. مطالعات نشان داده است که زنانی که به صورت منظم فعالیت ورزشی دارند اغلب احتمال ابتلای آنها به سرطان سینه نسبت به زنانی که ورزش نمی کنند تا نصف کاهش می یابد. این قضیه عمدتا در زنان جوان و قبل از یائسگی اثبات شده است. همچنین ورزش می تواند به زنان مبتلا به سرطان سینه کمک کند که عوارض جانبی روش های درمانی را بهتر تحمل کنند و همچنین مرحله ی نقاحت بعد از عمل جراحی کوتاه تری داشته باشند. همچنین ورزش می تواند بر روی احتمال زنده ماندن تاثیر بگذارد و آن را افزایش دهد.

مواد و رژیم غذایی برای پیشگیری از سرطان سینه

رژیم غذایی، برای پیشگیری از سرطان سینه می تواند به اندازه ی بسیار کمی تاثیر گذار باشد. رژیم غذایی چرب ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد و مصرف میوه ها، سبزیجات و غلات و حبوبات ممکن است در کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه موثر باشد. این قضیه در سایر کشورها مشاهده شده است اما در آمریکا هنوز نشانه ای از تاثیر رژیم غذایی کم چرب بر روی کاهش احتمال سرطان سینه مشاهده نشده است. مصرف مشروبات الکلی نیز می تواند تا حد زیادی بر افزایش احتمال بروز سرطان سینه تاثیر بگذارد.

به یاد داشته باشید که تاثیر رژیم های غذایی، بر کاهش احتمال ابتلا به سرطان سینه هنوز اثبات نشده است. پس حتی زنانی که رژیم غذایی کاملا سالمی نیز دارند باید اقدامات پیشگیرانه ای مانند تصویر برداری منظم ماموگرافی را انجام دهند.

هنوز هم بهترین راه برای اینکه درمان سرطان سینه بهترین نتیجه ی ممکن را داشته باشد همان تشخیص زود هنگام سرطان است. در زیر مواردی برای تشخیص زود هنگام سرطان سینه آورده شده است اما حتما برای کسب اطلاعات بیشتر و آموزش های کامل به پزشک مراجعه کنید و در این زمینه از وی سوال کنید:

  • هر ماه سه تا پنج روز بعد از اتمام دوره قاعدگی پستان های خود را چک کنید. هر سال دو بار برای چک آپ به پزشک مراجعه کنید و یک بار آزمایش ماموگرافی بدهید. برخی از متخصصین شروع آزمایش غربالگری ماموگرافی را از سن ۴۰ سالگی توصیه می کنند اما برخی دیگر این سن را ۵۰ سالگی اعلام کرده اند. اگر در خانواده ی شما سابقه ی ابتلا به سرطان سینه وجود دارد آزمایش غربالگری ماموگرافی را زودتر شروع کنید. در مورد زمان دقیق انجام اولین ماموگرافی می توانید از پزشکتان سوال بپرسید.
  • در صورتی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنید در مورد جوانب مثبت و منفی مصرف این قرص ها با پزشکتان مشورت کنید.
  • اگر شما در حال یائسه شدن هستید و یا یائسه شده اید در مورد درمان های هورمونی جایگزینی که برای کاهش علائم یائسگی مصرف می شود با پزشک مشورت کنید. مطالعات نشان داده است که هورمون های جایگزین و به ویژه درمان با استفاده از ترکیبی از استروژن ها (estrogens) و پروژستین ها (progestins) می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد. با مشورت پزشک در مورد این درمان های جایگزین و با توجه به خطر ابتلا به سرطان سینه در شما، می توانید تصمیم گیری کنید.
  • اگر شما در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان سینه قرار دارید می توانید از دارو های خاصی که از تاثیرات استروژن جلوگیری می کند استفاده کنید. نشان داده شده است که این دارو ها می توانند برای کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه موثر باشند. در این زمینه و قبل از مصرف سرخود هر گونه دارویی حتما به پزشک مراجعه کرده و از ایشان مشورت بگیرید.

 

آشنایی با ۸ توصیه تغذیه‌ای برای پیشگیری از سرطان سینه

تغذیه > توصیه‌ها و آداب- همشهری آنلاین – شهره فرجی:
مصرف برخی غذاها و تغییر شیوه زندگی کمک موثری در پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه خواهد کرد.

برای پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه بهتر است توصیه‌های غذایی زیر را جدی بگیرید:

۱- مصرف چربی‌ها را به حداقل برسانید.

مصرف غذاهای حاوی چربی زیاد خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد. البته این امکان وجود ندارد که مصرف چربی را کلا قطع کنید ولی بهتر است مقدار مصرف این ماده غذایی را کم کرده و مصرف لبنیات پرچرب را نیز به حداقل برسانید چرا که چربی‌های اشباع شده این نوع محصولات خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند.

۲- میوه بخورید.

برای پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه، میوه‌جات مختلف را در رنگ‌های مختلف به صورت روزانه مصرف کنید. مصرف میوه‌جاتی مانند سیب، موز، پرتقال و انبه در پیشگیری از این سرطان اهمیت خاصی دارد. برای موفقیت در انجام این کار خوردن خود میوه بهتر از آب آن است.

متخصصان تغذیه مصرف انواع سبزی‌جات به خصوص گل کلم، کلم بروکلی و سبزی‌جات برگی را نه تنها برای پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه بلکه برای رسیدن به تناسب اندام نیز توصیه کرده‌اند.

۴- فیبر بخورید.

مصرف فیبر در واقع مقدار استروژن را که می‌تواند منجر به افزایش سلول‌های سرطانی ‌شود را کاهش می‌دهد. مواد غذایی مانند میوه‌جات تازه، غلات کامل و سبزی‌جات از جمله سیب و اسفناج سرشار از فیبر و مواد مغذی هستند.

۵- سیگار نکشید.

سیگار کشیدن می‌تواند منجر به بروز انواع سرطان‌ها از جمله سرطان سینه در زنان شود.

۶- گوشت را به روش صحیح بپزید.

به توصیه متخصصان تغذیه، از مصرف گوشت قرمز و دیگر گوشت‌هایی که در حرارت بسیار زیاد پخته می‌شوند خودداری کنید. در حرارت خیلی زیاد، ترکیبات موسوم به هیتروسایکلیک تولید می‌شود که می‌تواند منجر به بروز انواع سرطان‌ها شود.

۷- ویتامین D بخورید.

کمبود ویتامین D می‌تواند منجر به بروز بسیاری از سرطان‌ها شود. پس سعی کنید روزانه از غذاهای حاوی ویتامین D مانند شیر،ماست و پنیر به مقدار مناسب استفاده کنید. همچنین با مشورت پزشک نیز می‌توانید از مکمل‌های دارویی این ویتامین نیز به صورت روزانه استفاده کنید.

۸- اضافه وزن خود را کاهش دهید.

سعی کنید اگر دچار اضافه وزن هستید آن را کاهش دهید چرا که زنانی که دارای اضافه وزن هستند مقدار استروژن در بدن آنان بیشتر است و تحقیقات اخیر نشان داده وجود مقدار زیاد استروژن در بدن می‌تواند موجب بروز سرطان شود.

گردآورنده : تهران۹۸
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه