درمان کج خُلقی با تغذیه سالم

مردم، انواع و اقسام دلیل ها را مقصر و عامل اصلی کج خلقی و بی حالی خود می دانند، مثل آب و هوا، روز سخت کاری یا ترافیک.
 
گاهی اوقات، خستگی شدید یا کج خلقی، مشکل احساسی پیچیده ای نیست، بلکه معمولاً به نوع تغذیه مربوط می شود.
 
جینا ساترلند- متخصص تغذیه- می گوید : ثابت شده است که انتخاب های غذایی، بیش از گذشته با بدحالی و افسردگی مرتبط هستند؛ بنابراین قبل از اینکه برای گذاشتن ظرف های کثیف در ظرفشویی به همسر خود غُر بزنید، به این فکر کنید که چه غذایی را در این ظرف ها سرو کرده اید.
 
ساترلند غذاها و مواد مغذی را در جریان خلق و خو بسیار مهم می داند.
 
وی در مورد مواد غذایی می گوید:
 
 
 
 
کربوهیدرات ها
بسیاری از مردم هنوز هم کاهش وزن را با نخوردن کربوهیدرات ها مرتبط می کنند، در حالی که کربوهیدرات ها بخش مهمی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل هستند. برای اینکه در طول روز، انرژی لازم را داشته باشید، بسیار مهم است که حتماً از غلات سبوس دار و حبوبات استفاده کنید.
 
سروتونین(یک ماده شیمیایی در مغز و مرتبط با حالات عاطفی) تحت تأثیر نوع تغذیه است. اختلالات احساسی و اخلاقی مانند عصبانیت های فصل زمستان یا اختلالات فصلی (SAD) نیز با فقدان سروتونین در بدن مرتبط هستند و از این نظر، کربوهیدرات ها می توانند به تولید سرتونین کمک کنند.
 
 
 
پروتئین
غذاهای سرشار از پروتئین مانند تن ماهی، شیر، مرغ، جوانه گندم و تخم مرغ نیز تولید سروتونین در بدن را تحت تأثیر قرار می دهند.
 
 
 
اسیدهای چرب اُمگا 3
ماهی آزاد، قزل آلا و دیگر غذاهای سرشار از امگا-3 نیز در بهترشدن حالات احساسی مؤثرند.
 
 
 
ویتامین C
ثابت ش��ه است که ویتامین C نیز به بدن کمک می کند تا با شرایط پُراسترس کنار بیاید و عملکرد سیستم اعصاب را بهبود می بخشد. آب پرتقال خالص و سایر مرکبات ، منابعی بسیار غنی از ویتامین C هستند.
 
 
 
ویتامین E
تجربیات پزشکی نشان داده است افرادی که دچار افسردگی هستند نیز از کمبود ویتامین E رنج می برند. هر چند روغن دارای چربی بالایی است، ولی باید به طور متعادل آن را مصرف کرد. به طور مثال، روغن کانولا( روغن گلزا) سرشار از ویتامین E است. آجیل های مختلف نیز منبع غنی این ویتامین هستند.


پایگاه فرهنگی تفریحی ایران ناز

جهت عضویت در سایت ایران ناز کلیک کنید

جهت عضویت در سایت ایران ناز کلیک کنید

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه