خورش فسنجان


خورش فسنجان,
شما هم قبول دارید که با سرد شدن هوا، غذاهای شیرین و چرب‌تر بیشتر مزه می‌دهد تا غذاهای سرد، آبکی و سبک؟ یکی از غذاهایی که در زمستان طرفداران فراوانی پیدا می‌کند، خورش فسنجان است که وجه تمایز آن با سایر خورش‌ها گردو و رب انار فراوانی است که به آن اضافه می‌شود. این غذا با دو مزه ترش و شیرین تهیه می‌شود.
بعضی خانواده‌ها به جای شکر، آبلیمو و رب انار ترش به این خورش‌ اضافه می‌کنند. در عوض برخی دیگر علاوه بر رب انار، کمی هم شکر استفاده می‌کنند. برخی گوشت قرمز در این خورش به کار می‌برند و برخی دیگر مرغ را ترجیح می‌دهند.
برای تهیه این خورش نیز نکاتی وجود دارد و می‌توان در آن بسته به کالری مورد نیاز بدن یا وزن تغییراتی ایجاد کرد تا خوردن آن در نهایت، موجب شرمندگی نشود.
▪ همان‌طور که گفتیم گردو جزو اصلی این خورش است البته به دلیل چربی فراوان آن، دارای کالری زیادی است و می‌تواند برای افرادی که اضافه وزن دارند مشکل‌ساز شود. برای آنکه چربی گردو کمتر از آن خارج شود، آن را کاملا چرخ نکنید و به مدت طولانی روی حرارت قرار ندهید، زیرا حرارت دیدن طولانی مدت موجب خروج چربی اضافه‌تر می‌شود. هر قاشق از این روغن‌ها برابر است با حداقل ۵۰ کالری انرژی اضافی. اشتباه نکنید، این روغن به دلیل منشا گیاهی داشتن، یکی از بی‌ضررترین روغن‌هاست و نه تنها کلسترول ندارد بلکه مصرف آن در حد متعادل به کنترل چربی خون نیز کمک می‌کند اما با تمامی این موارد، یک منبع کالری بالاست که می‌تواند چاقی ایجاد کند. پس هنگام خوردن این خورش حد اعتدال را رعایت کنید.
▪ در صورتی که اضافه وزن دارید، از شکر و گردو کمتر استفاده کنید و به جای آن رب انار خورش را بیشتر کنید.
▪ به جای گوشت قرمز از مرغ استفاده کنید و برای کم کردن کالری اضافی مرغتان را آب‌پز کنید و بیشتر از سینه مرغ بدون پوست استفاده کنید.
▪ به دلیل کالری نسبتا بالایی که در این غذا وجود دارد اگر اضافه وزن دارید این خورش را با نان سبوس‌دار میل کنید و اگر لاغر هستید با برنج.
▪ باز هم تکرار می‌کنیم، به جای نمک و شکر از انواع ادویه‌ و چاشنی برای مزه‌دار کردن غذایتان استفاده کنید تا هم غذایتان خوشمزه‌تر شود و هم از اثرات سوء عادت به مصرف نمک و شکر در امان بمانید.
▪ در کنار این غذا از سبزی خوردن یا سالاد سبزیجات به همراه یک لیوان دوغ استفاده کنید تا وعده غذایی شما از نظر داشتن تمامی گروه‌های غذایی کامل شود.‌
روزنامه سلامت


کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه