تصورات اشتباه شایع درباره کلسترول خون

تصورات اشتباه شایع درباره کلسترول خون
همه کلسترول ها برای شما مضرند این تصور الزاما صحیح نیست. ما به کلسترول ها برای عملکرد مناسب بدن نیاز داریم.

مردان بدون آن نمی توانند هورمون تستوسترون بسازند و زنان بدون آن نمی توانند هورمون استروژن بسازند. روده ها بدون آن نمی توانند غذا را هضم کنند و سلول ها نمی توانند لایه خارجی خود را بسازند. بنابراین کلسترول بد نیست بلکه یک ترکیب بیولوژیکی مهم است. آنچه بد است وجود مقادیر اضافی آن در خون و رسوبش در دیواره های رگ هاست.

 چربی های اشباع شده موجود در غذاهایی چون گوشت، پنیر، خامه، کره و شیرینی سطح LDL را در جریان خون افزایش می دهند. برعکس کلسترول HDL ما را در مقابل بیماری قلبی و عروقی محافظت می کند. کلسترول طبیعی یا کمی بیشتر از طبیعی نیاز به توجه ندارد این هم اشتباهی دیگر است.

 
کلسترول HDL پایین و تری گلیسرید بالا اغلب در افرادی یافت می شود که کلسترول تام طبیعی یا بالا دارند. به علاوه هر سطح کلسترولی که شما داشته باشید اگر دچار حوادث قلبی عروقی مثل حمله قلبی شوید کلسترول شما باید کمتر شود.

کلسترول بالا فقط در مردان دیده می شود این به هیچ وجه صحیح نیست، زنان هم به اندازه مردان دچار کلسترول بالا می شوند. گرچه ممکن است در سنین بالاتری رخ دهد. استفاده از مارگارین به جای کره به کاهش کلسترول کمک می کند هم کره گیاهی (مارگارین) و هم کره حیوانی هر دو غنی از چربی هستند و باید به اندازه متعادل مصرف شود.

 
کره گیاهی(مارگارین) از چربی های اشباع نشده ساخته شده و اگر جزئی از رژیم غذایی سالم باشد می تواند به کاهش کلسترول کمک کند. برای کاهش کلسترول باید از خوردن تخم مرغ اجتناب کرد گرچه تخم مرغ کلسترول نسبتا زیادی دارد، اما کمتر از چربی های اشباع شده کلسترول خون را بالا می برد.

تخم مرغ یک منبع خوب پروتئین، آهن و ویتامین A و D و است. خوردن سه تا چهار تخم مرغ در هفته به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل خوب است. افراد لاغر نباید نگران کلسترول خود باشند با این که افراد چاق ممکن است کلسترول بالا یا چربی غیرطبیعی داشته باشند، اما افرادی که وزن مناسب دارند یا لاغر هستند هم ممکن است در معرض خطر باشند. چاقی فقط یکی از چندین عامل خطری است که منجر به بیماری قلبی عروقی می شود.

جهت عضویت در سایت ایران ناز کلیک کنید

جهت عضویت در سایت ایران ناز کلیک کنید

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه