شيردادن به نوزاد بهترين كار است. شير مادر موجب مي‌شود تا بدن نوزاد در مواجهه با باكتري‌ها و ويروس‌ها مصون بماند.

امام صادق عليه السلام فرمود: سرزمين كربلا و آب فرات، اولين زمين و نخستين آبى بودند كه خداوند متعال به آنها قداست و شرافت بخشيد.

 

به گزارش سرویس خانواده جام نیوز، ساعت از 2 نيمه شب گذشته است، شب اول بعد از مرخص شدن از بيمارستان است و كوچولوي شما مدام گريه مي‌كند. شما هم كلافه شده‌ايد. گرسنه است؟ جايش را خيس كرده يا خسته است؟ شما تمام كتاب‌هاي مربوط به نگهداري نوزاد را خوانده بوديد و فكر مي‌كرديد آمادگي لازم براي نگهداري از نوزاد را داريد اما بايد بدانيد كه هيچ چيز نمي‌تواند شما را كاملاً براي اين كار ديوانه كننده ولي جذاب، آماده كند.

 

بسياري از والدين درباره نگهداري از نوزادشان سئوالات فراواني بخصوص در چند روز اول تولد نوزاد دارند. در اينجا 3 پرسشي را كه بيشترين موارد سئوال‌برانگيز براي والدين است، بررسي مي‌كنيم.

 

1-چرا بايد به نوزادم شير بدهم؟ آيا اين كار به او صدمه نمي زند؟

شيردادن به نوزاد بهترين كار است. شير مادر موجب مي‌شود تا بدن نوزاد در مواجهه با باكتري‌ها و ويروس‌ها مصون بماند. علاوه بر آن، هضم آن براي نوزاد بسيار راحت‌تر است، احتياج به زمان براي آماده شدن ندارد و بسيار كم‌هزينه است.

 

منفعت‌هاي شيردادن به نوزاد در بلندمدت نمود پيدا مي‌كند. مطالعات محققان نشان مي‌دهد كودكاني كه از شير مادر تغذيه مي‌كنند، در مقايسه با ساير نوزادان با مشكلات شنوايي، تنفسي و گوارشي كمتري مواجه مي‌شوند.

 

آنها همچنين در معرض خطر كمتري براي ابتلا به بيماري‌هاي خاص نوزادان قرار دارند. علاوه بر اين، احتمال ابتلا به سرطان در مادراني كه به نوزادشان شير مي‌دهند، بسيار كمتر است و شيردهي به آنها كمك مي‌كند تا سريع‌تر به شرايط قبل از دوران بارداري برگردند.

 

اگر هنگام يك بار شيردهي، احساس درد كرديد، عوض كردن سينه مي‌تواند كمك كند اما اگر هنگام دوره شيردهي سوزش يا درد شديدي در سينه‌تان احساس كرديد، حتماً به دكتر خود مراجعه كنيد.

 

چون ممكن است بيماري عفوني داشته باشيد كه نياز به درمان دارد. بيشتر شير درون سينه در همان 5 تا 10 دقيقه اول خارج مي‌شود؛ پس بهتر است بعد از گذشت 15 تا 20 دقيقه، نوزاد را از سينه‌تان بگيريد. مكيدن طولاني سينه مي‌تواند به خشك شدن سينه و آسيب ديدن آن منجر شود.

 

2-چه نوع شيرخشكي براي نوزادم بهتر است؟

اگر نمي‌توانيد به نوزادتان شير بدهيد، شيرخشك‌هايي وجود دارند كه از مواد مغذي لازم براي رشد نوزاد برخوردارند. اما يادتان باشد استفاده از شيرخشكي را در اولويت انتخاب قرار دهيد كه آهن زياد داشته باشد؛ چون براي خون و رشد مغز مفيد است.

 

  DHA و ARA  اسيدهاي پرچربي هستند كه تأثير زيادي در رشد و تكامل نوزاد دارند و نوزادتان آنها را در طول دوران بارداري و شيردهي از شما دريافت مي‌كند. اگرچه نوزاد DHA و ARA را از مواد مغذي داخل شير خشك تأمين مي كند، اما برخي شيرخشك ها امروزي اين دو نوع اسيد پرچرب را در اندازه‌هاي مشابه با شير مادر در داخل خود دارند. بهتر است در رابطه با انتخاب نوع شير خشك با پزشك صحبت كنيد.

 

3-چگونه تشخيص دهم نوزادم گرسنه است؟ چگونه بفهمم به مقدار كافي غذا خورده است؟

در دو هفته اول تولد، نوزاد بايد روزانه 8 تا 12 بار و هربار 10 تا 15 دقيقه از شير مادر تغذيه كند. اما براي نوزاداني كه از شير خشك استفاده مي‌كنند، 6 تا 10 بار در روز كافي است.

 

حتماً لازم نيست نوزاد گريه كند تا به او شير بدهيد. در واقع، گريه كردن نوزاد آخرين تلاش او براي نشان دادن گرسنگي اش است و چنانچه مادر و نوزاد هر دو كلافه باشند، در آن صورت شيردهي بسيار سخت مي‌شود.

 

براي پي بردن به گرسنگي نوزادتان به دنبال نشانه‌هاي ديگري باشيد؛ مانند از خواب بلند شدن، به دهان گرفتن مشت دست، سربرگرداندن هنگام نوازش گونه‌اش، يا بيرون آوردن زبان. بهتر است در چند روز اول بعد از تولد هر 2 تا 4 ساعت به نوزاد شير بدهيد، حتي اگر مجبور شويد او را از خواب بيدار كنيد. اگر مي‌خواهيد بدانيد نوزادتان به اندازه كافي شير خورده است، ترجيحاً به ميزان ادرار يا مدفوع او دقت كنيد.

 

در دو روز اول‌، نوزاد شايد فقط يك يا دو بار پوشك خود را كمي خيس يا كثيف كند. اما در روزهاي بعد، او بايد حداقل 3 بار پوشك‌اش را خيس يا كثيف كند. براي هفته‌هاي بعد، نوزاد بايد به طور طبيعي روزانه حداقل 6 بار پوشك خود را خيس و 3 بار كثيف كند.

 

(اگرچه آنها اغلب بعد از هربار شيردهي، پوشك خود را كثيف مي‌كنند.) در غير اين صورت، نوزادتان را نزد دكتر اطفال ببريد. فراموش نكنيد در بسياري از مواقع نوزاد ادرار و مدفوع را همزمان دارد.

 

نی نی سایت/ 2014

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه