اگر جرم‌گیری نکنید، دندانتان لق می‌شود. بزاق ما به طور معمول املاح زیادی دارد که می‌توانند تحت شرایطی ایجاد رسوب در مناطقی کنند که با غذا و مسواک کمتر در تماس است.

اگر جرم‌گیری نکنید، دندانتان لق می‌شود.

از دهان و دندانتان مراقبت کنید.

بزاق ما به طور معمول املاح زیادی دارد که می‌توانند تحت شرایطی ایجاد رسوب در مناطقی کنند که با غذا و مسواک کمتر در تماس است. این رسوب بستر مناسبی می‌شود برای جایگزینی میکروب‌هایی که به طور طبیعی در دهان وجود دارد و به مرور جرم تشکیل می‌شود به طوری که کم‌کم در دهان قابل مشاهده می‌شود…
گاهی این جرم در زیر لثه جایگزین شده و از دید مستقیم ما پنهان می‌ماند و از زیر لثه را مورد حمله قرار داده و آسیب می‌رساند. این جرم‌های تشکیل شده پر از میکروب‌های مختلف است و با مسواک زدن هم تمیز نمی‌گردد. این جرم بافت چسبنده لثه را که محکم به دندان چسبیده کم‌کم خراب کرده و بافت نگهدارنده حیاتی لثه را از بین برده و باعث ناپایداری بستر دندان‌ها می‌شود.
از طرفی جرم تشکیل شده کم‌کم لثه را فشرده و به طرف پایین می‌برد ولی چون این عمل با سرعت کم انجام می‌شود بیمار متوجه آن نشده و اهمیتی به آن نمی‌دهد. این امر باعث می‌شود دندان‌ها لق شوند. با توجه به این توضیحات اهمیت جرم‌گیری بر همگان روشن می‌شود. حالا چرا مردم از جرم‌گیری وحشت دارند؟ چون جرم دور دندان‌ها را گرفته و با جرم‌گیری از بین می‌رود دندان‌های مزبور کمی لق می‌شود و بیمار فکر می‌کند که جرم‌گیری باعث این کار شده است.
مساله بعد این است که موقعی که جرم به ضخامت کافی روی دندان می‌نشیند مانع رسیدن سرما و گرما به دندانی که در اثر تحلیل لثه، ریشه‌اش نمایان شده، می‌شود و به طور طبیعی از ایجاد درد ناشی از تغییر حرارت جلوگیری می‌کند و موقعی که با جرم‌گیری این جرم‌ها را پاک می‌کنیم ناگهان ریشه دندان در معرض سرما و گرما قرار گرفته و تیر می‌کشد و بیمار می‌گوید با جرم‌گیری این اتفاق برایم افتاده است. مجموع این افکار بیمار را به این نتیجه می‌رساند که جرم‌گیری دندان را خراب می‌کند و این خاطره را در ذهن خود نگه داشته یا منتقل می‌کند در حالی که این جرم دندان بوده که باعث این کارها شده است اما اینکه عده‌ای فکر می‌کنند جرم‌گیری درد دارد، این هم تصور غلطی است.
جرم‌گیری یا توسط قلم‌های دستی و یا با دستگاه صورت می‌گیرد. نوک قلم دستگاه جرم‌گیری دارای لرزش و نوساناتی می‌باشد که با زدن ضربه‌های بسیار کوتاه بر جرم، آن را پاک می‌کند و دندان را نمی‌تراشد بنابراین عاملی برای ایجاد درد وجود ندارد. برخی می‌پرسند آیا خمیردندان‌های ضدجرم موثرند؟ نه، خمیر دندان‌هایی که به‌عنوان ضدجرم معرفی شده‌اند دارای مقادیر زیادی از مواد ساینده بوده و با ایجاد خراش‌های ظریف بر سطح دندان‌ها زمینه را برای تجمع و چسبندگی بیشتر پلاک میکروبی فراهم می‌آورند بنابراین ما توصیه می‌کنیم سالی دو بار جرم‌گیری انجام شده و بیماران از این عمل هیچ ترسی نداشته باشند.
نگاهی به دلایل و راه های از بین بردن بوی بد دهان

از دهان و دندانتان مراقبت کنید.

خیلی از ما وقتی اول صبح با اطرافیان مان برخورد می کنیم،متوجه بوی بد دهان آنها می شویم و برای رهایی از آن هر کاری انجام می دهیم. افرادی که دچار بدبویی دهان هستند باید بدانند که این مشکل ممکن است ارتباطات آنها را بسیار محدود کند. امروزه ۴۰ درصد از جمعیت دنیا دچار مشکل بوی بد دهان یا Halitosis هستند. بوی بد دهان می تواند علت های مختلف موضعی یا عمومی داشته باشد. ۸۵ درصد بوی دهان ناشی از علل موضعی است که در پی عدم رعایت روش های بهداشتی مانند مسواک زدن و استفاده از نخ دندان و… به وجود می آیند. اما یادآوری این نکته نیز مهم است که بوی بد دهان را نباید به تنهایی یک بیماری دانست بلکه این مشکل ممکن است در اثر وجود بیماری های دیگر برای شخص به وجود بیاید.بیشتر افرادی که دچار این مشکل هستند، احساس نگرانی شدیدی درباره بوی بد دهان خود دارند و این نگرانی اغلب تا جایی شدت می یابد که فرد حتی مواقعی که می خواهد صحبت کند جلوی دهان خود را می گیرد و یا اینکه از انواع مختلف مواد خوراکی مانند آدامس، شوینده های دهان و… استفاده می کند، عده ای نیز به طور کامل از داشتن روابط با دیگران پرهیز می کنند.

بهداشت ضعیف دهان و عفونت لثه مزمن به خصوص اگر با خونریزی لثه ها همراه باشد موجب بوی زننده و تنفر آور به خصوص در هنگام صبح می شود. بیماری های سینوس نظیر سینوزیت مزمن و بیماری های بینی نیز در ایجاد بوی بد دهان دخالت دارند. همچنین داشتن زبان شیاردار و زبان مودار نیز چون به تجمع و نگهداری مواد غذایی کمک می کند موجب ایجاد بوی زننده در دهان می شود. بوی بد دهان می تواند ناشی از بیماری های عمومی بدن نیز باشد که از میان آنها بیماری های دستگاه تنفسی از اهمیت بیشتری برخوردارند. سل ریوی، آبسه ریه، برونشیت مزمن و تمام بیماری های تنفسی دیگر که روی سیستم تنفسی انسان اثر بگذارند ممکن است تولیدکننده بوی بد باشند. همچنین بوی بد دهان در بیماری های گوارشی، زخم معده، یبوست، عفونت های روده ای، سوء هاضمه و… نیز مشاهده می شود.
هر عاملی که باعث خشکی دهان و کاهش ترشح بزاق شود مثلا بازماندن دهان در هنگام خواب باعث تجمع سلول های مرده در دهان می شود که تجزیه آن ها بوی بدی ایجاد می کند. همچنین در هنگام گرفتن رژیم های سخت در دوره های طولانی غذا نخوردن ممکن است بوی ناخوشایندی از دهان خارج شود که مربوط به تجزیه مواد شیمیایی است که در این حالت در بدن به وجود می آید.
از دیگر علل مهم ایجاد بوی بد در دهان را می توان استعمال دخانیات دانست. این بوی زننده نه تنها به علت بوی خود سیگار و توتون بلکه به علت کاهش جریان بزاق و ایجاد زبان مودار به بدبویی دهان کمک می کند. دخانیات موجب لکه دار شدن دندان ها، کاهش حس چشایی و ذائقه و صدمه دیدن لثه می شود. همچنین افرادی که از تنباکو استفاده می کنند بیشتر در معرض بیماری های دندان و سرطان دهان قرار دارند. استفاده از داروهای مختلف از جمله آمفتامین ها، آنتی هیستامین ها، داروهای آرامبخش و… نیز باعث کاهش تولید بزاق و در نتیجه آن کاهش شست و شوی خودبه خودی حفره دهان و در نتیجه ایجاد بوی بد دهان می شوند. علاوه بر تمام این موارد کهولت سن، یائسگی، تب بالا، کم آبی بدن، اضطراب، مصرف بی رویه انواع ادویه جات و… نیز از جمله علل ایجاد این مشکل در افراد است.
به طور کلی جهت کاهش بوی دهان باید از سیگار کشیدن، نوشیدن نوشابه های بودار، خوردن غذاهای با ادویه زیاد، غذاهای گوشتی، غذاهای مخلوط شده با پیاز، افراط در مصرف مواد چربی دار و… خودداری شود.
اما اولین قدم در درمان این بیماری از بین بردن و حذف عوامل موضعی تولیدکننده بوی بد دهان است. رعایت بهداشت عمومی دهان مثل مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و… در این مرحله بسیار مهم است. مسواک زدن دهان به میزان ۷۵ تا ۸۰ درصد این بدبویی را کاهش می دهد. استفاده از آدامس های بدون شکر در افراد مبتلا به خشکی دهان که از داروهای مختلف استفاده می کنند نیز می تواند موثر باشد. همچنین هر فردی که از این مشکل رنج می برد باید برنامه مشخصی برای مراجعه به دندانپزشک تهیه کند. با مراجعات و انجام معاینات مکرر، دندانپزشک می تواند این بیماری را به راحتی در افراد تشخیص دهد. زبان پاک کن نیز وسیله ای است که به تازگی طراحی شده و علاوه بر تمیز کردن سطح زبان و رفع بوی بد دهان در سلامت دندان ها و لثه ها بسیار مفید است.

گرداوری شده توسط تهران ۹۸

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه